עו"ד מיטל לזרוביץ'
מיטל לזרוביץ'
2 בינואר 2019
תאונות דרכים
14 בינואר 2019

החורף בשיאו, גשמים וסופות מבעד לחלון – מתי ואיך ניתן לתבוע בגין נזקי רכוש בשל מפגעי מזג האוויר?

עונת החורף הישראלית, על אף שנחשבת לרוב למתונה למדי ביחסית למדינות רבות אחרות בעולם, מביאה עמה מעת לעת גם ימים סוערים של גשמים ורוחות עזות אשר עלולות לגרום לפגיעות במבני מגורים, כלי רכב, תשתיות ציבוריות ואף כמובן בבני אדם. במרבית המקרים, ניתן לתבוע את חברות הביטוח המבטחות, וכן גם את הרשויות המקומיות, בעלי העסקים והגופים אשר המפגעים נגרמו תחת אחריותם השילוחית ו/או הישירה.

נזקי מזג אוויר לבתים ומבנים

מזג אוויר סוער בחורף עלול להביא עמו פגיעות קשות שנגרמות בגלל רוחות וגשמים עזים ולעיתים גם שלג וברד. במקרים רבים סופת רוחות עלולה לגרום להעפת רעפים, קריסת פרגולות וגמלוני רעפים, שבירת תריסים וכו'. שיטפונות מים עלולים לגרום להצפות, חדירות לחללי המבנה וכן הלאה. כך למשל אחד הביטוחים האלמנטאריים החשובים ביותר בימנו הינו ביטוח מבנים, ובכלל זה, בתים מפני נזקים שונים. ביטוח זה כולל כיסוי בגין נזקי טבע כמו שיטפונות ושריפות שנחשבים לרציניים ועלולים לגרום לפגיעה מורכבת לצד נזקים נקודתיים יותר כמו פיצוצי צנרת הנחשבים חמורים פחות ועדיין לכאלו שעלולים לגרום לבעיות קשות במבנים. ניתן לתבוע את חברות הביטוח בגין נזקים אלו במידה והפוליסה שנרכשה כוללת כיסוי נדרש ובעל הנכס יהיה חייב להוכיח כי נקט את כל האמצעים להגנת הרכוש וכי הנזק היה בלתי נמנע. במקרים כאלו, יש השתתפות עצמית וכדאי לבדוק שהיא איננה עולה על עלויות התיקונים.

נזקי רחוב ושטחים ציבוריים

בנוסף מזג אוויר עלול להוביל לפגיעה גם בכלי רכב ומכוניות, כאלו בתנועה ואף חונות. תרחיש בולט לדוגמא הוא כלי רכב חונה שנפל עליו עץ או תמרור או מכונית אשר הוצפה במים. במקרים שכאלו ניתן לתבוע את החברה המבטחת את הרכב דרך ביטוח החובה אשר מכסה נזקים אלו. בנוסף, ניתן לתבוע את הרשות המקומית בעילה לפיה לא דאגה לתחזוקה נאותה של תשתיות האזור ולהערכות בטיחותית מספקת. זאת ועוד, שילוט שפגע ברכוש או באדם השייך לגוף עסקי או ציבורי הוא מקרה של רשלנות צד ג' וניתן לתבוע את בעליו בגין הפגיעה. הפוגע חייב להוכיח כי נקט בכל האמצעים העומדים לרשותו כדי לשמור על בטיחות מלאה.

אז מה עושים?

בתרחישים אלו חשוב לנקוט במספר צעדים לתיעוד האירוע והנזקים: יש לצלם את המקרה, להודיע לסוכן הביטוח או לחברת הביטוח, לבדוק את תנאי הפוליסה הפרטי, וכן, לפנות לעורך דין המתמחה בתביעות נזקי רכוש אשר יכול לסייע ולהכין את כל הנדרש בעבור הגשת תביעה משפטית מסודרת. הכוונה משפטית נכונה יכולה לחסוך זמן רב ולהביא לקבלת פיצוי נאות המגיע מכורח החוק. עורך דין מקצועי ובעל ידע וניסיון ידע להתמודד בהצלחה מול חברות ביטוח ושאר הגופים אשר נוטים להתנער מחובתם לתשלום הנזקים בעת הצורך.

צוות משרד עו"ד בירן מתמחה בדיני נזיקין בין היתר בתביעות על נזקי רכוש ותאונות במקומות ציבוריים.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.